Rejestracja
Dodaj ogłoszenie
Aż 1,2 mln zł z budżetu miasta na zabytki

Bydgoszcz coraz ładniejsza.

 

1,2 mln zł przeznaczono w tym roku w budżecie miasta na dotacje do remontów zabytków. Dofinansowanie otrzymają m.in. kościoły i właściciele kamienic wpisanych do rejestru zabytków.

 

- To rekordowa suma przeznaczona w budżecie na renowację kamienic. Cieszymy się, że możemy w ten sposób wpłynąć na poprawę oblicza miasta, które zachwyca wielu turystów niecodzienną architekturą. Dlatego warto o nią dbać. Liczę też, że wywoła to system domina, czyli że sąsiedzi odnowionych kamienic w kolejnych latach zainwestują w swoje zabytki – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Wnioski o dofinansowanie dotyczyły różnych prac, m.in. renowacji stropu, witraży, elewacji, rekonstrukcji stolarki okiennej czy wymiany dachu. Łącznie dofinansowaniem z budżetu miasta objęte będą 33 obiekty, wśród nich budynki kojarzone z Bydgoszczą nie tylko przez mieszkańców, jak choćby popularny DT Jedynak przy ul. Gdańskiej. Przy przyznawaniu dotacji najważniejszym kryterium  był stan techniczny obiektu i jego położenie – w pierwszej kolejności pozytywnie rozpatrywane były wnioski dotyczące dotacji dla zabytków Śródmieścia i Starego Miasta.

Największe dotacje przyznane zostały następującym zabytkom: 
- kamienica ul. Długa 22/Pod Blankami 17 – projekt przywrócenia stabilności ścian wraz z fundamentem oraz prace budowlane zgodnie z projektem budynku od strony ul. Pod Blankami;

długa22_pod_blankami17

- DT Jedynak ul. Gdańska 15 – renowacja elewacji DT Jedynak od strony ul. Gdańskiej i Dworcowej; 
- kamienica ul. Długa 42 – stabilizacja ściany frontowej kamienicy;

długa42

- kamienica ul. Garbary 12 – renowacja elewacji frontowych od ul. Garbary i Naruszewicza;

garbary12

- synagoga ul. Bydgoska 22 – renowacja elewacji północnej synagogi.

synagoga

Dotacje przyznano także na prace renowacyjne w kilku kościołach rzymsko-katolickich: św. św. Apostołów Piotra i Pawła na pl. Wolności (konserwacja tynku i malatury ścian empory kościoła), św. Antoniego z Padwy przy ul. Głuchej (II etap prac wzmacniających posadowienie kościoła), katedra bydgoska – ul. Farna (renowacja witraży) oraz kościół Miłosierdzia Bożego przy ul. Nakielskiej 68 (renowacja stropu drewnianego).

Foto poniżej: DT Jedynak przy ul. Gdańskiej


Aż 1,2 mln zł z budżetu miasta na zabytki

 

Źródło: www.bydgoszcz.pl

Reklama